Díky pár klikům můžete poznat svět, ale zážitky na vlastní kůži nic nenahradí. To jsou slova průvodkyně Lenky Tučkové, která naše cestovatele jen pár týdnů nazpět vzala do tajuplného Vietnamu. Asijský svět je pro nás tak odlišný, že hned po přistání bylo jasné, že tenhle zájezd do Vietnamu bude jeden velký zážitek, plný malých objevů a poznání.
Jsme v Hanoji a hned první den vyrážíme na fakultativní výlet do oblasti Ninh Binh v deltě Červené (Rudé). Vysoké vápencové skály, které kdysi bývaly ostrovy, tvoří nádhernou scenérii podél rýžových políček – někteří této oblasti dokonce říkají zátoka Ha Long Bay na souši, od roku 2014 je krajinný komplex Trang An zapsaný na seznamu UNESCO.
S našimi cestovateli si užíváme projížďku na loďkách
Další den, další zážitky, a tak se vydáváme do přístaviště ve městě Ha Long, kde se nalodíme na loď Royal Palace. Během oběda, který jsme si vychutnávali na palubě lodi, jsme už pluli kouzelnou mystickou zátokou Ha Long, již charakterizují tisíce vápencových ostrůvků a skalisek, které za slunečného počasí vystupují ze smaragdově zelené hladiny moře.
Výhled na zátoku Ha Long s typickými skalami
Po úchvatné plavbě se letadlem přesouváme do města Hué. Hué bylo od roku 1802 hlavním městem Vietnamu, kdy také nastává velký rozkvět města. Vládce Gia Long, zakladatel poslední vietnamské dynastie Nguyen, se sem přestěhoval z Hanoje a snažil se natrvalo sjednotit zemi. My se tady vydáváme na dračí loď, kterou jsme pluli po řece vůní směrem k Pagodě Thien Mu.
Naše dračí loď připravena k nalodění
Naše další zastávka je resort Ba Na Hill v pohoří Truong Son, v nadmořské výšce 1500 metrů. Resort samotný byl založený již roku 1919 francouzskými kolonisty pro francouzské turisty. Dnes je to moderní turistické místo, kam vás vyveze moderní lanovka z roku 2013, patří mezi nejdelší lanovky světa, měří 5801 metrů. A nejnovější turistickou atrakcí je Zlatý most, Golden Bridge, dlouhý 150 metrů, který byl otevřený v červnu roku 2018.
Naše společná procházka po Golden Bridge
Hoi An nás vítá spoustou osvětlených lodiček a lidé si ještě pouští lampiony po vodě. Na pojízdných stáncích nám nabízeli lahůdky jako žáby, chapadla chobotnic nebo malé sépie. Večeře byla výborná, dobře se nám tam sedělo. Někdo si ještě u hotelu dopřál masáž nohou nebo těla, na závěr dne velmi příjemný relax.
Další dny trávíme v Hoi Anu projížďkou na kole, koupáním v moři či procházkami. Skvělým zážitkem byla také návštěva místní tržnice s ovocem, zeleninou, rybami, nudlemi, čajem, různými pochutinami, proutěným zbožím, oblečením atd. Naši cestovatelé si odvezli nejeden suvenýr.
Výběr zboží na tržnici v Hoi Anu
Ještě než se vydáme zpátky do Hanoje, zastavíme se do hinduistického chrámového komplexu My Son. Archeologické studie započaly roku 1899 a našly se zde pozůstatky 71 chrámů a staveb, jsou rozděleny do 14 skupin. Opravdu nezapomenutelný zážitek.
Hinduistický chrámový komplex My Son
Před odletem domů nás ještě čeká procházka s nádhernými místy v Hanoji. Stopu v nás zanechala největší tržnice v Hanoji – Dong Xuan Market, kde je úplně vše. Většina z nás koupila domů ovoce. Pak jsme jeli kolem Prezidentského paláce, který byl postavem roku 1901 jako „skromný“ příbytek generálního guvernéra Indočíny. Tato okázalá budova dnes slouží jako přijímací sál pro nejvyšší představitele cizích států. Prezidentský palác je z pochopitelných důvodů veřejnosti nepřístupný.
Návštěva největší tržnice v Hanoji
Nakonec jsme navštívili Ho Či Minovo mauzoleum, které stojí na širokém otevřeném prostranství na náměstí Ba Dinh. Právě na tomto místě přečetl Ho Či Min dne 2. 9. 1945 Deklaraci nezávislosti. Zde se každoročně slavnostně s vojenskou přehlídkou připomíná vznik samostatného Vietnamu. Samotná budova mauzolea byla postavena v letech 1973–1975 z materiálu z celé země.
Tak snad zase příště, Vietname! A vy už se můžete těšit na další termín zájezdu s ještě vyšperkovanějším programem obohaceným o návštěvu Saigonu: To nejlepší z Vietnamu + PLAVBA ZÁTOKOU HA LONG + PERLY SAIGONU.