Byli jsme otestovat upravený program zájezdu do Albánie s návštěvou makedonského Ohridu. Na webu ho najdete pod názvem To nejlepší z Albánie + OHRIDSKÉ MUZEUM NA VODĚ + BALKÁNSKÁ VÍNA. No a novinkou je právě přenocování ve městě Ohrid, díky němuž jsme získali více času na objevování tohoto zajímavého města na jezeře, které si jistě, stejně jako já, oblíbíte.
Tak tohle jsme my a naše skupinová fotografie u Bay of Bones na Ohridském jezeře
Pro příletu do Tirany jsme se přesunuli přes hranice se Severní Makedonií a ubytovali se přímo na břehu Ohridského jezera. Vyrazili jsme rovnou na toulky městem, průvodce nám dělala jak naše Jana Laníková, tak i místní průvodce Jordan, který nám ukázal krásná místa a vyprávěl zajímavosti o Ohridu.
Poznávání začíná! Průvodce Jordan nás vítá v Ohridu
Ohridská perla je unikátní suvenýr a certifikát pravosti s tajným postupem výroby dnes dokáží vystavit jen dvě rodiny: Filevi a Talevi. Perly vznikají vrstvením šupin pstruhů. Přesný postup nám však Jordan samozřejmě neprozradil.
Jen dvě rodiny v Severní Makedonii znají tajný postup výroby ohridských perel
Ukázka pravých ohridských perel
Po spletitých uličkách jsme minuli starodávné divadlo, kostel sv. Sofie, z vrchu nad městem jsme měli krásné výhledy na kostel sv. Jovana i celé město a na hotel jsme se vrátili příjemnou procházkou kolem jezera.
Fotogenický kostel sv. Jovana se už 2x ocitl na obálce časopisu National Geographic
Druhé ráno jsme vyrazili objevovat samotné jezero. Katamaránem jsme se dovezli rovnou do muzea na vodě Bay of Bones, které dokumentuje dřevěnou osadu, jež na hladině jezera kdysi existovala. Návštěva skanzenu byla opravdu zážitkem.
Skanzen Bay of Bones je rekonstrukcí dávné osady na vodě
Replika osady naznačuje, jak tady v minulosti lidé žili
Přesunuli jsme se ke klášteru sv. Nauma, kde jsme kromě návštěvy kostela absolvovali plavbu po pramenech jezera Ohrid. Prameny jsou pod ochranou UNESCO a voda je tu opravdu křišťálově čistá.
Díky přísné ochraně zůstává voda pramenů Ohridského jezera opravdu skutečně křišťálově čistá
Cestovatelé si vychutnávají oběd přímo na hladině vody Ohridu
U jezera přezdívaného také Makedonské moře skutečně vládne pohodová přímořská atmosféra. Kromě osvěžení v jezeře si zde návštěvníci mohou nakoupit také filigrány či perly, typické suvenýry z Makedonie.
Břehy Ohridského jezera připomínájí přímořské letovisko
Typické suvenýry ze Severní Makedonie jsou perly a filigrán
Další den jsme se už vydali objevovat samotnou Albánii a zamířili jsme do Beratu, který je zapsaný na seznamu dědictví UNESCO. Nejprve jsme navštívili hrad, kde sídlí také muzeum slavného malíře Onufri. Onufri v Beratu založil malířskou školu a byl znám tím, že dokázal namíchat takovou sytou červenou barvu jako nikdo, a ta na jeho obrazech skutečně svítí dodnes. V muzeu je zakázáno fotografovat, a tak jediná možnost, jak se o tom přesvědčit, je osobní návštěva :)
Kostel přebudován na muzeum slavného malíře Onufriho
Z hradu se nám naskytly ohromné výhledy nejen na město, ale i okolní hory, ke kterým se váže legenda – a průvodkyně Jana umí legendy poutavě převyprávět!
Ohromné výhledy z hradu v Beratu
Průvodkyně Jana vykládá legendu, která se váže ke kopcům kolem Beratu
Následovala procházka městem, které je nazýváno také městem tisíce oken a zaslouženě. Typická architektura se zachovala dodnes. Poté, co jsme prošli kolem Mešity bakalářů, ochutnali typický albánský fast food byrek, jsme se ve spletitých uličkách kochali pohledy na terasy bílých zachovalých domků obsetých okny.
Berat je doslova městem tisíců oken
Dnešní výlet jsme zakončili ve známém a oblíbeném vinařství s ochutnávkou místních vín, rakije a skvělého občerstvení.
Vinařství Cobo s dlouhou tradicí je známé pro svá kvalitní vína
Ochutnávku vín vedla členka slavné vinařské rodiny
Následující volné dopoledne bylo příležitostí prozkoumat širší okolí hotelu. Za moderním hotelem člověk narazí na typické kontrasty Albánie. Není však nad to znát autentickou tvář země.
Moderní hotely sousedí s nepřikrášlenými domovy místních obyvatel
Skvělým úlovkem na pláži hned za hotelem byly bunkry z dob diktatury Envera Hodži, kterými je Albánie doslova posetá.
Odpoledne jsme vyrazili poznávat samotné město Durrës. Na začátek jsme navštívili zrekonstruovanou tržnici. Celá nabídka ovoce a zeleniny je neoficiálně pod označením BIO. Na pesticidy a chemická hnojiva zde prostě nejsou peníze, a tak se zde plodiny pěstují výhradně přírodními způsoby.
Poctivě vypěstované plodiny se nedají porovnat s těmi ze supermarketu
Kontrasty Albánie jsou vidět v Durrës na každém kroku. Vedle sebe stojí chátrající domy a moderní kanceláře či nová budova univerzity jen pár domů od vybydlené budovy. Památky, jako například Římské divadlo, stojí nenápadně mimo hlavní trasy.
V turistickém centru města Durrës stojí vedle sebe moderní i chátrající stavby
Historické památky v Durrës stojí nenápadně mezi bytovkami
Hned za novou promenádou u moře míjíme skromná obydlí místních. Stačilo projet pár metrů uličkou, kterou by většina z nás automaticky obešla, ale hned za ní jsme objevili skrytou malou pláž bez davů. Ta byla opravdu jako za odměnu. A našli jsme ji díky tipu od průvodkyně ;)
Vedle pobřeží je vybudována nová promenáda, kde to žije hlavně večer
Místní žijí mnohdy ve skromných podmínkách
Ve srovnání s přeplněnými plážemi u hotelu byla tato skrytá pláž pokladem
Další den nás čekal opět nadupaný program. Dopoledne jsme vyrazili do města Kruja, které je celé protkané památkami věnovaným Skanderbegovi, národnímu hrdinovi, jenž sehrál velkou roli v osmanském odboji. V Kruji mu je věnováno mimo jiné Skanderbegovo muzeum.
Skanderbegovo muzeum se nachází v pevnosti nad městem Kruja
Skanderbegovo muzeum se nachází v pevnosti nad městem Kruja
Poloha Kruji v horách nabízí z téměř každého místa úchvatné výhledy. Během procházky starým bazarem s dřevěnými obchůdky a barevnými suvenýry je také na co se dívat.
Dřevěné obchody v bazaru v Kruji plné barevných suvenýrů a starožitností
Dřevěné obchody v bazaru v Kruji plné barevných suvenýrů a starožitností
Po návštěvě Kruji jsme se přesunuli do hlavního města Tirana, kde jsme přešli kolem prezidentského paláce přes ikonické náměstí, navštívili jsme mešitu a dorazili k BunkArt2, muzea historie Albánie, které je vybudováno přímo v zachovalém jaderném krytu. Z bunkru jsme všichni vyšli velmi silně ohromeni.
BunkArt2 je jedinečné muzeum uvnitř jaderného krytu
Dějiny Albánie jsou v bunkru zobrazeny působivou formou
Čekal nás poslední den, a to jsme ani netušili, že to bude to nejlepší z programu! Vyrazili jsme džípem na výlet do národního parku Thethi. Dálnice z města se pomalu měnila na cestu spojující menší městečka a vesnice, až jsme dorazili k opravdovým horám.
Ke vesničce Thethi vede klikatá cesta
Návštěva vesnice Thethi s jejími tradičními kamennými domky byla ohromující. S albánskými alpami, obklopeni přírodou jsme se najednou ocitli v jiném světě. Velký dojem zanechala i návštěva Kully, věže, která sloužila jako útočiště před krevní mstou.
Kulla - místo s temným pozadím
Údolí Thethi uprostřed Albánských Alp
Po procházce vesničkou jsme se vydali na menší túru k vodopádu Grunas. Vodopád se ukrývá v poměrně strmém skalnatém svahu, a tak pohled na něj a osvěžení v horské vodě bylo opravdu jako za odměnu.
České turistické značení v albánských horách
Návštěva Albánie v nás opravdu zanechala dojmy. Tato kontrastní země si naštěstí stále zachovává svou autenticitu. Přesto, nebo právě díky tomu, že zde člověk musí vystoupit mimo svůj komfort, stojí návštěva této balkánské země určitě za to!
Vydejte se poznat To nejlepší z Albánie + OHRIDSKÉ MUZEUM NA VODĚ + BALKÁNSKÁ VÍNA a udělejte si obrázek sami.