Přejete-li si být pravým cestovatelem, na vašem seznamu navštívených míst by rozhodně neměla chybět nádherná, divoká a nespoutaná Skandinávie. Já sama jsem se vydala otestovat naši „skandinávskou ochutnávku“ – zájezd po západní části Norska, kde nechyběla ani návštěva hlavního města Osla. Pojďte se tedy se mnou vydat po stopách našeho norského dobrodružství v autentické fotoreportáži!
Naší první zastávkou byla úchvatná norská metropole Oslo, která je plná zeleně, ale svým návštěvníkům nabízí i skvělá, a hlavně netradiční muzea. My jsme společně zavítali do muzea polární lodi Fram, se kterou R. Amundsen dobyl jižní pól. Kromě toho, že můžete vstoupit na její palubu a prohlédnout si malinké kajuty polárníků, můžete si i na vlastní kůži ve speciální komoře vyzkoušet polární mráz. To se musí zažít!
Neméně zajímavá byla prohlídka olympijské hokejové haly Gjovik, jejíž celý obrovský prostor je vykután hluboko do skály. Jedná se o světový unikát. Jste-li hokejový fanoušek, tohle je něco pro vás.
A jedeme dál. Skanzen Maihaugen, který je jedním z největších a nejstarších muzeí pod širým nebem na evropském kontinentě, jsme rozhodně nemohli vynechat. Nachází se tu na 200 historických budov z různých období svezených z celého Norska. Mimo to jsme zde měli možnost přihlížet tradičním řemeslům.
Důležité je mít na výpravě správného parťáka – a průvodkyně Vlaďka patří ke špičce. S ní bych se vydala i na pól! Tady nás společně zachytili u skokanských můstků v Lillehammeru.
Průvodkyně Vlaďka a specialistka Marťa
Norsko je obecně zemí s jedněmi z nejvyšších cen v Evropě, ale nebojte, naši páni řidiči jsou na všechno připraveni! Tady se můžete podívat, jak nám večer v NP Rondane chutnaly české párečky. :-)
V Norsku je v letních měsících světlo dlouho do večera. Tato skutečnost i okolní panenská krajina způsobily, že jsme se nemohli nevydat na romantickou večerní procházku. Po návratu jsme si poseděli před příjemně praskajícím krbem. Byla to pohádka.
Počasí nám ten den sice úplně nepřálo, ale entuziasmus paní průvodkyně a náš pohodlný autobus Radynacestu vše zachránily. Tento elegantní modrý pašák byl naším společníkem po celou dobu zájezdu.
Užijte si pohodlí našeho autobusu
Tohle byla velká řidičská zkouška, ale naši kluci to zvládli levou zadní. Trolí stezka je silnice vinoucí se kolmou stěnou, která překonává výškový rozdíl téměř 900 m. Je to adrenalinová záležitost – zejména tedy pro šoféry. Odměnou jsou však výhledy, na které jen tak nezapomenete.
Před procházkou je nutné si pořádně nastudovat trasu. Tady nám průvodkyně Vlaďka vypráví o ledovcovém splazu Briksdalbreen, který byl cílem naší pohodové vycházky horským údolím. A skutečně byl místy modrý.
Tyrkysová ledovcová jezera přímo vybízejí ke koupání, ale nedejte se zlákat, jejich teplota je i uprostřed léta poměrně nízká. Ovšem máte-li s sebou neopren, s chutí do toho!
O Norsku se často mluví jako o království fjordů a vodopádů. Jsou jich tu tisíce. My jsme si udělali zastávku u tohoto kaskádovitého obra o výšce 110 metrů, který nese název Tvindefossen.
Pokud máte rádi ryby, určitě nesmíte vynechat jejich ochutnávku na slavném bergenském trhu Torget. Norsko, jako jedna z mála zemí na světě, povoluje lov velryb, takže se nabízí i možnost vyzkoušet tuto raritu. Maso je tmavě červené barvy a můžete ho vidět na fotce. Já, generace Willyho, jsem si tuto výstřednost odpustila a raději vyzkoušela krevetový sendvič.
V celé zemi najdete na různých místech sochy a sošky trolů. Tyto nadpřirozené bytosti k Norsku patří stejně jako k nám vodníci, skřítci nebo třeba Krakonoš. Fotka s trolem je tedy téměř povinná.
Na závěr výletu jsme vyjeli zubačkou na horu Floyen, z jejíhož vrcholku se před námi rozprostřelo jako na dlani druhé největší město země, Bergen. Tak ahoooj Norsko, zase příště!