Ptejte se nás +420 608 261 719 Po – Čt: 8:30 – 17:00, Pá: 8:30 – 16:00
Země mnoha tváří a přírodních krás. Najdete tu tropický karibský ráj, rozpálené pouště plné prachu, kamení a kaktusů, vysoké hory obývané potomky předkolumbovských civilizací a bohatství památek na americkém kontinentě nevídané. Pestré kroje, fascinující tradice, vysoká kulturní úroveň a špičková kuchyně – to vše dělá z Mexika jednu z nejlákavějších světových destinací.
Dnes už si to lze jen stěží představit, ale přímo v centru Ciudad de México se dříve plulo na lodích! Ano, hlavní město Aztécké říše Tenochtitlán bylo umístěno uprostřed jezera a mezi soustavou ostrovů panoval čilý lodní dopravní ruch. Španělé po dobytí město zničili a troskami zasypali jezero. Až se budete procházet po hlavním mexickém náměstí Zócalo, zkuste si představit, co všechno z těch staletí historie máte pod nohama.
Je téměř povinností každého návštěvníka města Mexika, podívat se na Teotihuacán, posvátné místo pyramid. V aztéckém jazyce nahuatl znamená místo s mnoha bohy. Připravte se na to, že než vystoupáte na Sluneční pyramidu (65 m – třetí největší na světě), pořádně se zapotíte. Ale jistě nám dáte za pravdu, že to stálo za to. Výhledy jsou, stejně jako výstup, přímo dechberoucí.
Nachos, quesadillas, tacos, chilaquiles, enchiladas – oblíbili jste si je? Pak vězte, že dokud neochutnáte pokrmy z kukuřice v její pravlasti, v Mexiku, jako byste je vůbec nejedli. Podle mýtů starých Mayů bohové stvořili první lidské bytosti právě z kukuřice. Jak jinak tedy doplnit energii spotřebovanou cestováním, než právě mísou nachos v některé opravdu autentické mexické restauraci? Olizování prstů při jídle povoleno!
Téma: Gastrozážitky
Procházíte se takhle po některém z mexických městeček a najednou se odněkud ze dvora restaurace začne linout zpěv a zvuk kytary a trubky. Bujné veselí je nakažlivá věc, necháte se vtáhnout do víru oslav, dáte si něco ostřejšího a za chvíli už zpíváte a tančíte s mariachi – těmi týpky v obrovských sombrerech. Tato tradiční kapela nesmí chybět na žádné mexické fiestě a figuruje i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Je libo cukrovou lebku? Nebo piknik s živou kapelou na hřbitově? Ano, přesně tak se slaví v Mexiku Dušičky neboli Den mrtvých. Tuhle nejbizarnější a také nejznámější mexickou tradici zná celý svět a zažít ji na vlastní oči, uši a chutě, to je opravdu událost, na kterou do smrti nezapomenete. Nač truchlit? Oslavuje se přeci každoroční setkání s drahými zesnulými, možnost propojení dvou, po zbytek roku neprostupných, světů.
Po vyčerpávajícím horkém dni stráveném obhlídkou památek na tropickém Yucatánu není nad dobré osvěžení. A ponořit se do průzračné chladivé modré vody některého z mnoha cenotes – krasových jezírek, to je osvěžení nadmíru luxusní! Jen dávejte pozor, kam skáčete, abyste se omylem neocitli v cenote jménem Studna obětí v Chichén Itzá, kterou používali staří Mayové při náboženských obřadech, ne zrovna ke koupání.
Už jste někdy ochutnali mexické pivo? Možná je vám povědomá alespoň Corona, jejíž popularita díky názvu za posledních pár měsíců značně stoupla. Mexiko ale disponuje mnoha značkami, za všechny jmenujme Modelo, Allende či Bohemia. Až vám ho v hospodě naservírují se solí, limetkou a brčkem, nelekejte se. Zahoďte všechny předsudky a dejte se do pití, uvidíte, že této nezvyklé kombinaci přijdete brzy na chuť. ¡Salud!
Jestli je v Mexiku něčeho přehršel, pak jsou to kaktusy. Není divu, že místní vymysleli, jak je zužitkovat. Vrazili agáve do sudu a bylo z toho hned několik světoznámých destilátů. Jedním z nich je tequila. Od mezcalu se liší tím, že je vyrobena pouze z nejlepší části agave, z jeho „srdce“. Červa byste v ní hledali marně. Odvážete se a užijete si ochutnávku čiré tequily se solí a limetkou nebo té fajnovější añejo, uleželé několik let v sudu.
Téma: Gastrozážitky