Ptejte se nás +420 608 261 719 Vánoční otevírací doba
Karibik, to nejsou jen sněhobílé pláže zalité sluncem a dekorované exotickými palmami. Na Kubě, jednom z nejzajímavějších karibských ostrovů, můžete sledovat stopy světoznámého spisovatele, objevit údolí, kde se rodí káva, nebo se povozit ve stylovém americkém kabrioletu z 50. let. Dopřejte si nevšední zážitky z ostrova svobody, nejlépe s oblíbeným koktejlem Cuba libre v ruce!
„A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě,“ můžete si zacitovat spolu s Hemingwayem při návštěvě Staré Havany, která je přítomností spisovatele doslova prodchnuta. Rozhodně stojí za to vydat se po jeho stopách. A máme pro vás tip: jestli se s Ernestem chcete potkat osobně, stačí zavítat do jednoho z jeho oblíbených barů La Floridita. Sedí tam na svém obvyklém fleku v životní velikosti, jako by ani nikdy neodešel.
Traduje se, že oblíbený nápoj z kubánského rumu a coca coly vznikl na konci 19. století v jednom z havanských barů, kde popíjeli američtí vojáci, oslavující vítězství nad koloniálním Španělskem. Jeden z důstojníků pozvedl tehdy sklenku a zvolal: „A la Cuba libre!“ – „Na svobodnou Kubu!“ A název byl na světě. Zkuste si to taky, barů vhodných k tréninku je ve Staré Havaně dost a dost a po několika skleničkách bude vaše výslovnost dokonalá.
Ano, to divné zelí všude kolem je tabák, magická rituální rostlina, k níž poprvé přičichl Kolumbus, když mu ji nabídli indiáni karibského ostrova La Hispañola. V Evropě získala věhlas díky francouzskému diplomatu Nicotovi. Když máte štěstí, uvidíte plantáže oblasti Viñales v květu. Každá rostlinka je obsypána stovkami drobných růžovobílých kvítků a jejich sladká vůně se line na míle daleko. Tabák má kupodivu co nabídnout i nekuřákům, a není toho zrovna málo.
Snad všechny španělsky mluvící země mají svůj malecón, ale Malecón s velkým M je jen jeden – havanská přímořská promenáda, která se stala legendou. Je libo západ slunce z nablýskaného amerického kabrioletu z padesátých let? Ke stylové vyjížďce se jich tu nabízí spousta, stačí si jen vybrat barvu. Opatřete si na cestu sklenku daiquiri nebo mojita, stylově se vyfintěte a řekněte řidiči, ať nespěchá. Noci na Kubě jsou dlouhé, a ta dnešní teprve začíná.
Od Guatemaly přes Kostariku, Kubu, Portoriko až do Venezuely, všechny země Karibiku spojuje jeden pokrm: směs rýže s fazolemi. Na Kubě se jí říká arroz congri. Jestli chcete jíst jako místní, dáte si toto jídlo k snídani, k obědu i k večeři. Pokud je vám to málo, doporučujeme vylepšit porci smaženými vajíčky, kuřecím masem nebo ještě lépe zelenými banány plátanos smaženými na kokosovém oleji. Tahle chuť a vůně Karibiku se vám vryje pod kůži. Pozor, návykové!
Během své pohnuté historie se Kuba stala domovem karibských indiánů, černých afrických otroků i kreolů – potomků španělských dobyvatelů. Není tedy divu, že se zde smísila náboženství všech tří kontinentů. Santería, směs africké magie a katolictví, vznikla právě zde na ostrově. Téměř v každé domácnosti najdete oltářík ověšený růženci i mocnými amulety. A jestli máte odvahu, zeptejte se místních na santera. Prý vám dokáže číst v osudu, když mu opatříte kohouta k podříznutí jako obětinu.